Anayasa Mahkemesi üyesi olan Nuri NECİPOĞLU’nun, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde düzenlenen Anayasa Mahkemesi’ne Bireysel Başvuru konulu konferansındaki konuşmaları dikkat çekti.

Nuri NECİPOĞLU konuşmasının satır arasında önümüzdeki günlerde faks, mektup ve elektronik posta yoluyla bireysel başvuruları alacaklarının sinyalini verdi.

Bilindiği üzere kanunen bireysel başvurular doğrudan doğruya mahkemelere müracaat veya yurtdışı temsilcilikleri vasıtasıyla yapılmaktadır. Ancak gelişen teknoloji artan bireysel başvurularının bir an önce karara bağlanması adına böyle bir yol izlenmesinin faydalı olabileceği gündeme geldi.

Ancak hemen belirtmekte fayda var kanunen bireysel başvurularda faks, mektup ve elektronik posta yoluyla başvuru düzenlenmemiştir. Bu bağlamda öncelikle yasal mevzuatın değişmesi gerekmektedir.

Bunun yanı sıra bireysel başvuru dosyaları hakkında genel bilgi verilmesi ile birlikte 2012 yılından günümüze kadar 61.332 müracaat gerçekleşmiş olup bunun 38.456’sı sonuçlanmıştır. Geriye kalan 22.876 dosyanın ise halen yargılaması devam etmektedir.

Bu internet sitesinde yer alan bilgilerden ziyaretçilerin gerçekleştirecekleri işlem ve eylemlerden sorumluluk kabul edilmez. Tüm hakları saklıdır.