Karamanda yaşanan çocuk istismarının kamuoyuna yansıması sonucu bir çok sivil toplum örgütü sözlü ve yazılı basında tepkilerini dile getirmeye başladılar. Sivil toplum örgütlerinin başında gelen barolarda bu elim olay karşısında tepkisiz kalmadı. Aralarında Denizli’de dahil olmak üzere İzmir, Adana, Adıyaman, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Elazığ, Gaziantep, Giresun, Hatay, Kırıkkale, Kütahya, Manisa, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya ve Sivas baroları bu durum karşısında ortak bir açıklamaya imza attılar.

Yapılmış olan açıklamada kısaca; ‘Bizler barolar olarak çocuk istismarında sorumluluğu olan denetim görevini yerine getirmeyen, gereken özen ve yükümlülüklerine aykırı davranan, düşünce ve inançlara göre ayrımcılık yapan her türlü düşüncenin, uygulamanın, kararın karşısında olacağımızı belirtir, bir kez bile olsa çocuk istismarının cezasız kalmaması için tüm gücümüzle karşı duracağımızı ilan ederiz.‘ denilmektedir.

Bunun yanı sıra yapılan açıklamada Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi  ve Avrupa Konseyi Çocukların Cinsel Sömürü ve İstismara Karşı Korunması Sözleşmesi’ne dem vurularak devletin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi ilgililerin cezalandırılması için gerekli araştırmaları yapılarak mecliste çocuk hakları komisyonunun ivedilikle kurularak faaliyete geçirilmesi gerektiği de belirtilmiştir.

Bu internet sitesinde yer alan bilgilerden ziyaretçilerin gerçekleştirecekleri işlem ve eylemlerden sorumluluk kabul edilmez. Tüm hakları saklıdır.