2004 yılında çıkarılan kanun ile ilk kez gündeme gelen istinaf mahkemeleri 20 Temmuz 2016 tarihinde faaliyete geçecek.

Adliyede ilk derece mahkemeleri tarafından verilecek olan kararlara karşı yapılacak olan başvuru niteliğindeki itirazları değerlendirecek olan ikinci derece mahkeme niteliğinde olan istinaf mahkemeleri şimdilik 15 ilde kurulacak.

Böylelikle ilk derece mahkemelerinde verilen kararın temyiz incelemesi için artık Yargıtay ve Danıştay’a müracaat etmek yerine istinaf mahkemelerine müracaat edilerek etkin bir kanun yolu incelemesi sağlanması ve yüksek mahkemelerin iş yükünde önemli derecede azalma planlanmaktadır.

Bu bağlamda Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Sakarya, Samsun, Trabzon ve Van illerinde bölge adliye mahkemeleri kurulacak.

Bir yandan da bölge adliye mahkemelerinde görev yapacak olan yargı mensuplarının belirlenmesi için Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nca kararname hazırlanmakta olup 18 Mart 2016 tarihinde yayınlanması beklenmektedir.

Böylelikle toplam 15 ilde 112 ceza dairesi başkanı, 97 hukuk dairesi başkanı, 336 ceza dairesi üyesi, 291 hukuk dairesi üyesi olmak üzere toplam 851 hâkim ve 224 savcının görev yapması planlanıyor.

Bu internet sitesinde yer alan bilgilerden ziyaretçilerin gerçekleştirecekleri işlem ve eylemlerden sorumluluk kabul edilmez. Tüm hakları saklıdır.