Geçtiğimiz yıllarda İtalya’da yaşayan Ukrayna asıllı bir evsiz toplamda 4 euro 7 cent değerindeki sosis ve peyniri süpermarketten çaldığı gerekçesiyle yargılanmıştı.

İlk derece mahkemesi evsiz kişiyi hafif hırsızlık suçundan dolayı suçlu bularak hakkında 6 ay hapis ve 160 euro para cezasına mahkum etti.

Dosya İtalyan yargı sisteminin ikinci aşaması olan istinaf mahkemelerinden birinde görülerek yerel mahkeme kararını haklı buldu. Ancak savcılık kararı temyiz etmesi üzerine dosya İtalyan yargı sisteminin temyiz mahkemesinde görülerek karara bağlandı.

İtalyan temyiz mahkemesi, istinaf mahkemesinin vermiş olduğu kararı bozdu. Temyiz mahkemesi gerekçesinde yaşamsal beslenme ihtiyacını gidermek için az miktarda yiyecek çalmanın suç sayılamayacağını belirtti. Bu nedenle hırsızlık eyleminin ihtiyaç gereği hareket edilmesinden kaynaklandığına atıfta bulunarak sanık suçsuz bulundu.

Bahse konu İtalyan temyiz mahkemesi kararı hırsızlık eyleminin ihtiyaç gereği ve açlık yüzünden hareket edilmesi sebebiyle emsal niteliği taşımaktadır.

Bu internet sitesinde yer alan bilgilerden ziyaretçilerin gerçekleştirecekleri işlem ve eylemlerden sorumluluk kabul edilmez. Tüm hakları saklıdır.