Maliye Bakanı Naci AĞBAL yapmış olduğu açıklamada sosyal medya kullanıcılarının bazılarının yapmış olduğu paylaşımlar nedeniyle gelir elde ettiği bu nedenle vergisel anlamda mükellef gibi değerlendirilmesi gerektiğini ancak henüz kanunlarda böyle bir kural olmadığı için yasal düzenleme gerektiğini belirtti.

Bilindiği üzere birçok sosyal medya kullanıcısı, hesaplarından çeşitli firmaların reklamlarını yapmakta, ürünlerini tanıtmakta veya kendi ürünleri teşhir ederek gelir elde etmektedir. Gelişen teknoloji sayesinde artık internet kullanıcıları sosyal medya paylaşımlarından para kazanmaktadırlar.

Tanınmış kişiler veya takipçi sayısı fazla olan kişiler bazı firmaların reklamını yapmakta ürünlerini teşhir etmekle çok ciddi gelirler elde etmektedir. Artık bu husus su götürmez bir gerçek olup ek gelir kapısı haline dönüşmüştür. Bununla birlikte yine bazı hesap sahipleri de kendi ürünlerini yine sosyal medya hesapları üzerinden satışa çıkarmakta ve gelir elde etmektedir.

Maliye Bakanı da bu hususu gündeme getirerek yasal düzenleme yapılması halinde bu kişilerin mükellef olarak gözükeceği ve elde ettikleri kazanç üzerinden vergi ödemeleri gerekeceği ayrıca yasal düzenleme ile elektronik ortamdan verilen hizmeti alan ve o alanı da işyeri olarak değerlendirerek vergiye tabi tutacakları bilgisini verdi.

Bu internet sitesinde yer alan bilgilerden ziyaretçilerin gerçekleştirecekleri işlem ve eylemlerden sorumluluk kabul edilmez. Tüm hakları saklıdır.