Amerika Birleşik Devletleri Adana Konsolosluğunda teknik personel olarak çalışan Hikmet Erten 2007 yılında bakımını yaptığı akünün patlaması sonucu gözünden yaralanarak zaman içerisinde görme yetisinin %50’sini kaybetti.

Hikmet Erten başına gelen talihsiz olay nedeniyle uzunca bir süre tedavi gördü, bu süre zarfında Amerika Birleşik Devletleri Adana Konsolosluğundan iş kazası nedeniyle tazminat talep etti. Ancak kazanın üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen Amerika Birleşik Devletleri Adana Konsolosluğu kusurun çalışanda olması nedeniyle tazminat ödemek istemedi.

Bunun üzerine adeta hukuk savaşı başlatan Hikmet Erten olayla ilgili olarak maddi ve manevi tazminat davası açtı.

Yapılan yargılama sırasında kusura yönelik alınan bilirkişi raporunda Hikmet Erten’in gerekli dikkat ve özeni göstermediği gerekçesi ile %20, Amerika Birleşik Devletleri Adana Konsolosluğunun ise akünün bulunduğu ortamın sağlıklı olmaması nedeniyle %80 kusurlu bulundu. Yine maluliyet oranına ilişkin bilirkişi raporunda kazanın meydana geldiği iki ayda çalışmasının olmaması nedeniyle %100, bu iki aydan sonra için de Hikmet Erten’in %35.2 maluliyet oranı tespit edildi.

Dosya kapsamında alınan bilirkişi raporları doğrultusunda iş mahkemesince 120.406,00 TL. maddi, 40.000,00 TL. manevi tazminata hükmedildi.

Yerel mahkeme kararını temyiz eden Amerika Birleşik Devletleri Adana Konsolosluğunun itirazları yerinde görülmeyerek dosya kesinleşti.

Dosyanın kesinleşmesinden sonra yine de ödeme yapılmaması nedeniyle ilgili karar icra takibine konu edildi.

Bu internet sitesinde yer alan bilgilerden ziyaretçilerin gerçekleştirecekleri işlem ve eylemlerden sorumluluk kabul edilmez. Tüm hakları saklıdır.